Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır?

Pedagog Kimdir? Bir Pedagog Nasıl Seçilir?
9 Nisan 2019
Geleceğe Ait Teknoloji Harikası Araçlar
9 Nisan 2019

Uzmanlar, zehirli mantar konusunda vatandaşları uyarıyor. Peki, Zehirli mantar nasıl anlaşılır?

Mantarın ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkındayız. Eh, lezzetinden de vazgeçemiyoruz bir türlü! O halde gelin, hangi kurtmantarlarının (puffball mantarı) yemeklik olduğunu 3 adımda öğrenelim.

1.Mantarı ortadan ikiye kesin.

Kestiğinizde, mantarın içini saf beyaz olarak görüyorsanız o mantarı kesinlikle yiyebilirsiniz. İçinde izler, lekeler, beyazdan başka herhangi bir renk bulunan mantarlardan ise kaçınmalısınız. Özellikle kulağa benzer çıkıntılar gördüyseniz, o mantarı katiyen yemeyin.

2.Tadına bakın.

İlk maddemizde belirttiğimiz beyaz renk testi uluslararası alanda kesinliği kabul edilmiş bir mantar belirleme yöntemidir. Yine de emin olamadıysanız, küçük bir parçasıyla, dilinizin ucuyla ufacık bir ikinci test uygulayabilirsiniz (tadına bakacağım derken bütün mantarı mideye indirmek epey tehlikeli sonuçlar doğurabilir).

Yenilebilir taze mantarın tadı oldukça hafiftir, çok yoğun bir aroması yoktur, hafif toprak kokan bir tadı vardır.

3.Boyutuna bakın!

Yemeklik kurt mantarlarının çapı genelde 7.5 santimetreden daha küçüktür.

Tabii çapı 30 santimetreden de büyük olan bazı kurt mantarları nadiren de olsa yemeklik olarak sınıflandırılabilir. Bu yüzden bu yöntem ilk iki maddemize göre biraz daha ortada görünüyor…

Duyunca Gözlerinize İnanamıyacaksınız!

İnsanlar için en tehlikeli bir mantar olan ve zehirlenmelerin yüzde 95’ine neden olan ölüm mantarını Amerikan tavşanı severek bolca yer; ama zehirlenmez.”

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir