Sigara Her Yönden Zararlı

Dolar Bu Sabah Ne Kadar? (09.04.2019)
9 Nisan 2019
Subway Surfers’in İlginç Hikayesi
9 Nisan 2019

Sağlığın, insanın en değerli servetidir. Toplum olarak sağlığa sahip çıkılmadığını, gereken önemin verilmediğini açıkladı uzman doktor.

“DÜNYADA TÜM ÖLÜMLERİN YÜZDE 20’Sİ KANSERE BAĞLI ÖLÜMLERDİR”

Günümüzde insanı tehdit eden önemli sağlık sorunlarından birisinin kanser olduğuna, kanserin tüm dünyada ve Türkiye’de sürekli artış gösterdiğine dikkati çeken Aycan, “Kansere bağlı ölümler dünyanın ve Türkiye’nin en önemli sonudur. Dünyada tüm ölümlerin yüzde 20’si kansere bağlı ölümlerdir” dedi.

Kanserin Türkiye’de görülme sıklığının, dünya genelinden daha fazla olduğunu ifade eden Aycan, şunları kaydetti: “Kanserde genetik yatkınlık var ama çevresel faktörler de etkili. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kesin kanserojen olduğu belirlenen 119 etken var. Bunların başında sigara geliyor. Kanser risk faktörleri içinde sigara başta geliyor. Sigara her yönüyle çok önemli bir sorun. Hala ülkemizde sigara kullanımı çok yüksek düzeyde. Tüm önlem ve kısıtlamalara rağmen sigara içen kişi sayısını azaltamıyoruz. Sigara sadece akciğer ve solunum yolu değil birçok kanser türünden de sorumlu. Ayrıca sadece kendimize değil etrafımızdakilere de zarar veriyor.”

Aycan, kanserle mücadelede yeterli önlemlerin alınamadığını konuşmasına ekledi.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir