Şarjda Oynanılan Telefonlar Tehlike mi Saçıyor?

Ev Dekorasyonu İçin Bazı Öneriler
16 Nisan 2019
Müzik İnsanı Nasıl Etkiler?
16 Nisan 2019

Şarj esnasında cep telefonları zaman zaman patlayabiliyor ya da elektrik çarpmalarına veya yangınlara neden olabiliyorlar. Ancak bunlar genellikle hasarlı ya da hatalı bataryalar veya denetimsiz şarj aletleri nedeniyle gerçekleşmektedir.

Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Elektronik düzenlenmesi ve güvenlik protokolleri birinci derecede öneme sahiptir ve cep telefonları en yakından takip edilen elektronik cihazlardan biridir. Meydana gelen bu tür kazaları önlemek için, ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu, belirli güvenlik önlemlerini önermektedir. Bu önlemler aşağıda listelenmiştir.

-Sahte bataryalar ya da şarj aletleri kullanmayın.

-Cep telefonunuz şarj olurken telefon ile konuşmayın.

-Cep telefonunuz tamamen şarj olduktan sonra mutlaka fişten çekin, bataryanın aşırı ısınmasına izin vermeyin.

-Islak bir cep telefonunu devreleri ciddi şekilde zarar görebileceğinden ve ıslak telefondan geçen elektrik akımı telefonun patlamasına neden olabileceğinden asla şarj etmeyin. Telefonun düzgün bir biçimde tamamen kuruduğundan emin olmadan telefonu şarj etmeyin.

-Zarar görmüş bataryaların derhal değiştirilmesi gerekir.

-Cep telefonunuzu gün ışığı, mikrodalga fırın, ütü, soba, ocak gibi aşırı ısınan yerlerden ya da radyasyon yayan cihazlardan uzak tutun.

-Ayrıca cep telefonu, şarj cihazı ve bataryanızın aynı markanın ürünleri olduğundan emin olun. Bu onların uyumluluğunu belirler ve riski en aza indirir.

-Üretici tarafından bataryanın kullanımı, depolanması ve şarj edilmesi hakkında verilen talimatları dikkatlice okuyun.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir