Sarı Soğan Ve Kırmızı Soğan Arasındaki Fark

Kilo Vermek İçin Muhteşem Besin!
18 Nisan 2019
İlk Molekül Uzayda Gözlendi
19 Nisan 2019

Kırmızı ve sarı soğanların besin değerlerinin aynı olduğu düşünülse de aslında birbirinden farklı besin değerlerine sahiptirler.

KIRMIZI SOĞAN

Kansere karşı etkilidir: Kırmızı soğanda bulunan quercetin maddesi ve diğer bileşikler kansere karşı direnç sağlar. Bu konuda sarı soğana göre daha etkili olan kırmızı soğan, ağız, mide, yumurtalık ve kolorektal kanser türlerine karşı mücadele eder.

Aneminin önlenmesine yardım eder: Kırmızı soğanda bulunan demir kan hücrelerinin sayısını artırmada çok önemli görevler üstlenir. Sarı soğanda da demir vardır ancak kırmızı soğanda bu oran daha yüksektir.

Daha fazla antioksidan içerir: Kırmızı soğanda sarı soğana oranla daha fazla antioksidan vardır. Sarı soğan da da antioksidan vardır ancak, kırmızı soğan antioksidan yönünden daha zengindir.

Kırmızı Soğan ile Sarı Soğan Arasında Ne Fark Var?

SARI SOĞAN

Tadı daha hafiftir: Sarı soğanların tadı kırmızı soğanlara göre daha hafif olduğu için yemek tariflerinde daha sık kullanılır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Sarı soğan C vitaminiyönünden zengin bir besindir. Bu yönü ile bağışıklığı kuvvetlendirici etki gösterir. Solunum yolu enfeksiyonlarını önlemede etkili olan sarı soğan, beslenme düzenini sağlanması için önemlidir.

Doğum kusurlarını giderir: Sarı soğan önemli bir folat kaynağıdır. B tipi vitamin olan folat, gebelerin sağlıklı doğum yapabilmesi için önemlidir. Hamile kadınların kokuya karşı duyarlı olması durumunda, sarı soğanın kırmızı soğana göre daha az kokulu olması, bu konuda sarı soğanı bir adım öne çıkarmaktadır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir