Pedagog Kimdir? Bir Pedagog Nasıl Seçilir?

Galatasaray’da Seçim Tarihi Belirledi
9 Nisan 2019
Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır?
9 Nisan 2019

Bütün anne ve babalar; çocukları iyi beslensin, iyi okullara gitsin, iyi arkadaşları olsun ister. Aslında bakarsanız her şeyin en iyisi olması için ellerinden geleni her şeyi yaparlar. Çocukların yaşam kalitesini belirleyen bu süreçte anne ve babalara destek olabilecek kişi, pedagogdur.

Günümüzde pedagog, çocuk psikolojisi, eğitimi ve gelişimi üzerinde uzman olmuş kişilere denilmektedir. Pedagogların çocuklar üzerindeki en önemli rolü, ebeveynlerinin farkedemedikleri ya da önemsemedikleri semptomları belirleyerek, onları psikiyatriye yönlendirmesidir. Aynı zamanda bu süreçte çocuğa terapi desteği verirken, ailesini de bilinçlendirir. Çocuğun ailesiyle yaşadığı problemlerde ailesine rehberlik ederek çocuğun gelişimini kontrol altına alır.

Pedagog Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuğunuzun psikolojisini emanet edeceğinizin pedagogu seçerken ilk yapmanız gereken, diplomasına ve aldığı eğitimlere bakmaktır. Bu şekilde, sıradan bir pedagog mu yoksa alanında yeterli bir pedagog mu olduğuna karar verebilirsiniz. Sadece günlük katıldıkları seminerlerden sertifika alan, diplomasını para karşılığında elde etmiş olan fakat kendini uzman pedagog diye tanıtan kişilere dikkat edin. Birkaç seansta çocuğunuzu tedavi edeceğini söyleyenlere inanmayın. Çünkü klinik ortamda çocuğunuzun psikolojisi değerlendirilmeden bu tür söylemlerde bulunulması doğru değildir. Hiçbir pedagog ya da psikolog çocukların yaşadıkları ruhsal bozuklukları tek başına tedavi edemez ve ilaç yazamaz. Böyle durumlarda pedagogunuzun psikiyatristiyle iş birliği içinde çalışmak zorunda olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Çoçuğunuzu yetiştirirken pedagoga gitmekten çekinmeyin. Etrafınızdakilerin çocuğunuzu problemli göreceği düşüncesinden kurtulun. “Çocuktur bu geçer.” gibi düşüncelere kapılmayın ve bu şekilde söyleyenlere aldırmayın. Unutmayın ki her anne ve baba farkında olmadan çocuğuna hatalı yaklaşımlarda bulunarak, psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak erken farkedilecek sorunlar ileride ortaya çıkacak problemlerin önüne geçer. Çocuğunuzun gelişimini destekleyerek sağlıklı ve mutlu bireyleri topluma hazır hale getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir