O MARTILAR  ŞİMDİ  İKİMİZ
10 Ocak 2019
Wattozz İçin Yeni Satış Sözleşmesi
10 Ocak 2019

O MARTILAR ŞİMDİ İKİMİZ / Yüksel Yenice-Çağlar 

1977–1980 yılları arasında Münih’te, -Schulreferat- Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı anaokulunda, Türkiyeli ve Alman çocukların bir arada eğitim gördüğü entegrasyon grubunda, “tüm ulusların çocukları kardeştir” inancıyla eğitmenlik görevinde bulundu.
18 yaşından bu yana hiç boş durma lüksünü yaşamamış bir insan olarak Köln’de birinci kuşak okuma yazma bilmeyen Türkiyeli kadınlara okuma-yazma kursu öğretmenliği ve Kadın Sağlığı konusunda danışmanlık yaptı.

1982’den 2014 yılına kadar Düsseldorf Gençlik Dairesi’nde-Jugendamt- oldukça geniş bir alan olan, Engelli çocukları olan Türkiyeli ailelere Sosyal hizmet uzmanlığı, Eğitim ve Sistemik Aile Danışmanlığı görevinde bulundu…

Bir anne, çalışan bir kadın olarak zor yaşam koşulları altında hayali olan Sanat Akademisi`ne gidemese de, çocukluğundan bu yana sürdürdüğü resim çalışmalarından vazgeçmeyerek Almanya’nın 15 kentinde, Azerbaycan-Bakü ve Kuzey Kıbrıs -Mağusa’da kişisel sergiler açtı.

2009 ve 2010 yıllarında ‘Dünya Barışına Çağrı Grubu’ olarak 38 şairin otaklaşa çıkardığı ‘BARIŞ ÇAĞRISI’ adlı Meneviş yayınevinin yayınladığı iki kitapta 14 şiiri yayınlanmıştır.
‘SANA GELECEĞİM’ adlı şiiri Kuzey Kıbrıs ta bestelenmiştir.
1980′ li yıllarda Almanya da ‘Terre des Hommes” adlı kuruluşla birlikte çalışmalarda bulunmuş ve karakalem ve çini mürekkebi 25 çalışması afiş ve kart olarak basılmış ve geliri ‘Üçüncü Dünya Çocukları’na bağışlanmış ve bu afiş ve kartlar Terre des Hommes tarafından Almanya’nın 30 kentinde sergilenmiştir.

Eğitim, Aile ve Çocuk, Ailede İletişim, Engelli bir çocukla Aile Yaşamı vb. konularda yazıları yayınlandı.

Yine bu ve benzeri konularda Almanya’nın çeşitli kentlerinde ve Kuzey Kıbrıs ta Mağusa Kültür Derneği çalışmaları kapsamında ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki etkinliklerde seminerler ve konferanslar vermiş ve vermektedir.

1973 yılından bu yana Almanya’da yaşadığı göç süreci içinde İşçi Dernekleri ve Federasyonu, Eğitim ve Öğretmen dernekleri, sendikaları, Veli Girişimleri, Kuzey Ren Westfalen NRW Kunstvereın- Sanatçılar Derneği- ve halen Almanya çapında örgütlü Türkçe konuşan psikologlar, terapistler, sosyal hizmet uzmanları, aile danışmanlarının organizasyonu olan GTP Aktpt üyesidir.

O Martılar Şimdi İkimiz adlı ilk şiir kitabı Ankara’da Klasör Yayıncılık tarafından Haziran 2015’te yayınlandı.

Fakir Baykurt’ un öncülüğünde yürütülmüş olan ” Kuzey Ren Vestfalya Türkiyeli Yazarlar Çalışma Grubu’ nun bir devamı olarak 2010 da kurulmuş olan Avrupa Türkiyeli Yazarlar Girişimi (ATYG) nin ilk kitabı, 18 şairin katıldığı YÜREKTEN YÜREĞE Şiir Seçkisi’ nde şiirleri 2017 de yayınlandı.

“Kuşlar, çiçekler, çocuklar, renkler ve bütün halklar ne kadar güzel. Tek sesli, tek renkli, tek dilli, tek dinli olan bir dünya değil! Herkesin birbirinin rengine, diline ve insanlığına saygı gösterdiği, kadir / kıymet vereceği başka bir dünya mümkün. İnanın çocuklar, inanın kadınlar ve inanın bütün halklar ‘başka bir dünya mümkün…”
Demektedir YÜKSEL YENİCE-ÇAĞLAR

O Martılar Şimdi İkimiz (Şiir)

160 sayfa, 2015, Klasör Yayınları
ISBN: 9786056560019

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir