Kuğu Fırtınası nedir? Kuğu Fırtınası Ne Zaman Olur?

Yürürken Kollarınızı Sallamıyorsanız Dikkat !
14 Nisan 2019
Sıdıka Öğretmen Olmak İstiyor
15 Nisan 2019

Milyonlarca vatandaş, ülke genelinde hayatı olumsuz etkileyen Kuğu fırtınasını araştırıyor. Peki kuğu fırtınası nedir? Kuğu fırtınası ne zaman olur?

Her yıl bahar mevsiminde Türkiye genelinde etkisini hissettiren kuğu fırtınası İstanbul, İzmir, Ankara olmak üzere birçok şehri olumsuz etkiliyor.

Kuğu fırtınası nedir? Kuğu fırtınası ne zaman olur?

Bahar aylarında bile kış havası yaşatan kuğu fırtınası vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Türk denizcilerinin yüzlerce yıllık gözlem ve deneyimlerle oluşturduğu fırtına takvimi çerçevesinde kuğu fırtınası da yer alıyor. Peki kuğu fırtınası nedir? Kuğu fırtınası ne zaman olur? sorularınızın işte cevabı…

KUĞU FIRTINASI NEDİR?

Kuğu fırtınası, geleneksel fırtına takvimine göre her yıl 16 Nisan’da başlayan ve 3 gün süren bir fırtınadır.

Fırtına takvimi, denizcilerin uzun yılların gözlemlerine dayanarak oluşturdukları bir takvimdir. Bu takvimde yer alan fırtınaların 1-2 gün sapmayla da olsa tuttuğu bilinmektedir.

KUĞU FIRTINASI NE ZAMAN OLUR?

Türk denizcilerinin yüzlerce yıllık gözlem ve deneyimlerle oluşturduğu fırtına takvimi çerçevesinde kuğu fırtınası da yer almaktadır. Bahar mevsiminde meydana gelen ve tüm yurdu etkisine alan kuğu fırtınası nedeniyle şiddetli rüzgar ve yağışlı hava, kışı adeta yeniden getirir. Kuğu fırtınası her yıl tahmini olarak 16 Nisan’da başlar ve 3 gün devam eder. Genellikle 16-17-18 Nisan tarihlerinde etkili olan kuğu fırtınası bazı yıllar bir-iki gün kadar değişkenlik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir