Ayak kokusuna çözüm önerileri
11 Şubat 2019
KREDİ KARTI BORÇLULARINA KÖTÜ HABER
11 Şubat 2019

KREDİ KARTI BORÇLARININ ARDINDAN İHTİYAÇ KREDİLERİNE DE YENİDEN YAPILANDIRMA İMKANI GETİREN BDDK BANKA KREDİ YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞ DURUMDA.

Buna göre ihtiyaç kredileri 60 aya kadar yapılandırılabilecek. Kamu bankalarının kredi kartlarına yönelik başlatılan borç yapılandırma imkanının ardından tüketici kredilerine yönelik düzenleme yapıldı.Yürürlüğe giren düzenlemeye göre; “Bu maddenin yürürlük tarihinden önce ana para ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir” maddesi eklendi.

Yapılan düzenleme ile tüketici kredisi geri ödemesinde genellikle 36-48 ay olan vade sınırı artırıldı.

BDDK’DAN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

Düzenlemeye göre, maddenin yürürlük tarihinden önce ana para veya faiz ödemelerini geciktirenler yapılandırmadan yararlanabilecek. Bugün itibarıyla bankalara giden kredi borçluları, yapılandırma için başvurabilecek. Yapılandırma talebe bağlı olacak. Düzenleme için yasal mevzuata eklenen son tarih yok. Yönetmelikle ilgili yetki, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda olacak.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir