Adana İsmi Nereden Geliyor?

Adana İsmi Nereden Geliyor? içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Sizin Adana kategorisinde yer alan Adana İsmi Nereden Geliyor? yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Adana İsmi Nereden Geliyor?

Tarihi ilk çağlara (M.Ö. 3000) yıllarına dayanan Adana'nın, Seyhan Nehri kıyısına bir konak yeri olarak kurulduğu tahmin ediliyor. Adana'yı tanıtan, Adana'nın isminin tarihini bu yazımızda bulabilirsiniz...

Adana'nın çok eski ve geniş bir tarihi vardır. Bizanslı tarihçi Stefan Uranus'un iki oğlu Adanus ile Sarus'un Tarsuslularla savaşarak bu şehri kurduğunu bunalardan birinin adını şehre ötekinin de Seyhan Irmağı'na (Seyhan'ın eski adı Sarus) verdiklerini söylerler. Hititler, Asur, Makedonya, Roma, Arap, Haçlı ve Selçuklu egemenliklerinden sonra Adana, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı topraklarına geçti.

Adana Adını Nereden Almıştır?

Sümer ve Hitit kaynaklı bir hikayeye göre; Çok eski çağlarda Anadolu'da Adonis adında yakışıklı bir yiğit varmış. Çevredeki yöredeki bütün kraliçeler, prensesler bu yiğide aşıkmış. Kraliçeler, uzun kavgalardan sonra kendi aralarında bir anlaşmaya varmışlar. Her hafta birimizin yanında yanında kalsın. Gel gör ki, Adonis bunlardan birine tutkunmuş ve onun yanında daha çok kalmış. Öteki kraliçeler bunu kıskanıp, söz birliği ermişler ve bir gün ormanda Adonisle buluşmaya karar verip üstüne bir yaban domuzu saldırtmışlar ve kasığından yaralanan Adonis kanlar içinde can vermiş. Onu kurtarmak için koşan sevgilisi, Adonis'i kanlar içinde ölü bulunda saçını başını yolmuş ve " Ah Adonis, Ah Adonis" diye ağlayıp kendi kendine dövünmüş, ayaklarının dibinde göz yaşlarının döküldüğü yerde çiçekler açmış. Sümerli ve Hititli kadınlar bu acılı aşk öyküsünü unutmamış. Açan çiçeklerin başında onlar da "Ah Adonis, Ah Adonis" diye ağlayıp dövünmüşler. Adana sözcüğü ise bu iki kelimenin zamanla kaynaşması sonucu ortaya çıkmış.

Bir Efsaneye Göre Adana İsmi Nereden Gelmektedir?

Bir efsaneye göre gök tanrısı Uranüs’ün Adanus ve Sarus adında iki oğlu Adana civarına savaşarak gelmişler, Adanus adını kendi kurdukları şehre vermiştir. Seyhan Nehri de Sarus adını almıştır. Hitit etkisinde kalan Fenikeliler, tarım ve bitki tanrılarının ismi olan Adonis’i bereketli topraklarından dolayı Adana’ya isim olarak vermiştir.

Adana'nın Kısaca Tarihi: 10 Medeniyet, 18 Devlet, Beylikler ve Krallıklar

M.S. 7. y.y.’dan itibaren İslam ordularının bölgeye gelişi ile birlikte Türkler Torosları aşıp güneye indiklerinde buraya Çukurova adını vermişlerdir. Çukurova’nın tarihteki adı Kilikya’dır. Arkeolojik kazılarda elde edilen bilgilere göre yörede en az on değişik medeniyet ve yine en az on sekiz devlet, beylik, krallık gibi çeşitli siyasi kuruluşların hüküm sürdüğü belgelenmiştir. Adana için kullanılan isimlerin karışıklıklara sebep olması nedeniyle 1878 yılında Osmanlılar Döneminde yayınlanan bir fermanla yöre adının Adana olarak yazılmasına karar verilmiştir.    

Adana İsmi Nereden Geliyor? içeriği, 08 Şubat 2019 tarihinde Adana.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha