Karpuz Suyunun Sağlığa Faydaları

Adana Şifalı Taşlar
30 Nisan 2019
Asetonsuz Oje Çıkarma Nasıl Olur?
30 Nisan 2019

Özellikle yaz aylarında bol miktarda tüketilen karpuz suyu, vücudumuza birçok fayda sağlamaktadır.

Karpuz suyu içeriğindeki besin maddeleri sayesinde doğal bir antioksidan görevi görmekle beraber, yüksek vitamin içermesi sebebiyle de vücudumuzda düzenleyici bir rol oynar.

Cilt ve Kalp Sağlığını Destekler

Karpuz suyuna kırmızı rengini veren likopen maddesi aynı zamanda kalp ve damar sisteminizin korunmasında da görevli olduğu bilinen güçlü bir antioksidandır.

Likopen maddesi aynı zamanda cildinizin yaşlanmasını önler, kırışıklık ve cilt kanserine yol açabilecek UV ışınlarının hasarından sizleri korur.

Plaja gitmeden önce içeceğiniz büyük bir bardak karpuz suyu, cildinizdeki mor ötesi ışığa karşı koruma sağlar (2).

Araştırmalar gösteriyor ki, likopen bakımından zengin gıdaları yeme alışkanlığına adapte eden bireyler, kolon, mide, prostat ve akciğer kanseri gibi hastalıklara daha az yakalanmaktadır.

Kısacası eğer siz de cildinizi, kalbinizi ve vücudunuzu kanserden korumak istiyorsanız, karpuz suyu tüketmelisiniz.

Kan Akışını Düzenler

Karpuz suyunda bol miktarda bulunan citrulline adlı bir aminoasit, vücudunuzda kan dolaşımını iyileştirmek ve kan damarlarını rahatlatmak için gerekli olan bir besin maddesidir.

Kalp ve damar sisteminiz üzerindeki bu olumlu etki, stresten kurtulmaktan, daha iyi kan akışına, daha fazla enerjiden egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmaya kadar birçok sağlık faydasına da yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir