Kalp Sağlığınız İçin Önerilen Besinler

Eve Döndüğünüzde Mutlaka Lenslerinizi Çıkarın
11 Nisan 2019
Yılan Kalesi Adana
11 Nisan 2019

Sağlığınızın tehlikede olduğunu anlamak için kalp krizi geçirmenize gerek yok!

ZEYTİNYAĞI VE TEREYAĞINI KORKMADAN TÜKETİN!

Kalp sağlığı için en büyük riskin, kolesterol değil yüksek kan şeker olduğunu vurgulayan Dr. Ümit Aktaş, “Zeytinyağı ve tereyağını korkmadan tüketin. Ama her türlü tatlı, şeker ve hamur işinden kaçının. Tuzlu poğaça bile yeseniz, vücudunuz ona şeker muamelesi yapar. İnsülin direnci ve diyabet, kalp damar hastalıklarının arkasında yatan en önemli sebeptir” diyor.

SEBZE TÜKETİYORSANIZ ENDİŞELENMEYİN

Kolesterolün, vücudumuzun enerji üretiminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir rol üstlendiğini kaydeden Dr. Ümit Aktaş, düşük kolesterolün enfeksiyonlara yakalanma riskini artırarak kalp yetmezliği gibi riskli hastalıklara davetiye çıkardığına dikkat çekiyor. Ağırlıklı olarak yeşillikler olmak üzere çeşitli sebzelerin yer aldığı bir beslenme programı uygulayanların kalp sağlıklarından endişe etmemeler gerektiğinden bahseden Dr. Ümit Aktaş, şu önerilerde bulunuyor:

KALP DOSTU SEBZELERİ KEŞFEDİN

Doğanın sunduğu kalp dostu sebzeler keşfedin. Sebze tüketiminiz arttıkça damarlarınızın sağlığı da o oranda iyileşiyor. Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana kalp ve damar sağlığının korunmasında çok güçlü bir konumda yer alıyor. Günde üç porsiyon lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar tüketenlerin kalp kriz risklerini belirgin bir oranda azalıyor.

ÇİĞ TÜKETMEYE ALIŞIN

Bu besinlerin sağlık sırrı sülforafan adlı bir molekülde saklı. Ama bu kalp dostu maddenin ısıya karşı hassas olduğunu unutmayın! Yani lahananın yemeğinden ziyade salatasını yapıp yiyin. Brokoliyi, Brüksel lahanasını bir-iki dakikadan fazla haşlamayın. Hatta mümkünse çiğ tüketmeye çalışın!

KIRMIZI SOĞAN, KARALAHANA, BAMYA İLE KALBİNİZİ KORUYUN

Diyabetle savaşan besin, aynı zamanda kalp sağlığını korumada da son derece etkilidir. Kalbinizi korumak istiyorsanız, beslenme programınıza kuersetin zengin besinler de ekleyin. Kuru soğanın beyazı bol miktarda kuersetin içerse de birincilik kırmızı soğanda! Karalahana ve bamya da kuersetin açısından oldukça zengin.

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir