Göz Sağlığı İçin Bunları Tüketmelisiniz!

Cilt Rahatsızlıklarına Altın Formül
8 Nisan 2019
Beşiktaş’ta seçim tarihi belli oldu
8 Nisan 2019

Göz sağlığına yönelik bir diyet düşünüldüğünde ise aşağıda sıralanan bazı gıdaların yararları öne çıkmaktadır.

Ispanak

Temel Reis’e inanılmaz gücünü veren ıspanak, eğer o çizgi filimler bugün yapılmış olsaydı büyük olasılıkla ona süper-görüş kazandıracaktı. Ispanak ve lahanada, katarakt sorununda cerrahi müdahale riskini düşüren büyük miktarlarda besin luteini bulunmaktadır. Bu sebzeler ayrıca, her ikisi de göz sağlığı için önemli olan beta-karoten ve zeaksantin karotenoidlerini de içermektedir.

İstiridye

Bu küçük, lezzetli deniz ürünü, genellikle yeterince takdir edilmeyen ve az alınan bir mineral olan çinko ile yüklüdür. İstiridyeler, neredeyse tüm diğer yiyeceklerden daha fazla çinko içerirler. Çinko, A vitamininin, depolandığı yer olan karaciğerden, koruyucu bir göz pigmenti olan melaninin üretilmesi için gözdeki retinaya taşınmasına yardımcı olur. İstiridyeler, günlük alınması gereken çinko değerinin neredeyse beş katını sağlarlar.

Yeşil Çay

Yeşil çay, sevilen bir içecek olmasının ötesinde, aynı zamanda gözler için çok güçlü koruyucu özellikler barındırır. Yeşil çay, çeşitli flavonoidlerin zengin bir kaynağıdır. Bu antioksidan ailesi retinayı güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Yapılan araştırmalarda, yeşil çay tüketiminin bazı glokom tiplerine karşı da koruyucu olduğu ve riski düşürdüğü bulunmuştur.

Yumurta

Mucizevi “gıda paketi” yumurtanın içindeki çinko, aynı zamanda gene kendi sarısında bulunan lutein ve zeaksantinin kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Sarı-turuncu renkli bu bileşikler, zararlı mavi ışığın retinaya hasar vermesini engeller ve gözün merkezi görüşü kontrol eden kısmı olan makuladaki koruyucu pigment miktarını artırmaya yardımcı olurlar.

Ceviz

Ceviz (ve ayçiçeği çekirdeği, fındık, fıstık), deniz ürünlerinde bulunanlardan farklı yapıda olan, bitki kaynaklı omega-3 yağ asitlerinin kaynağıdır. Kan dolaşımı ve lipit seviyeleri gibi vasküler sağlığın korunmasına da yardımcı olmaktadır. Bitki kaynaklı omega-3 yağ asitleri, tüm vücut için olduğu kadar, gözlerin işlevleri için de kritik öneme sahiptir.

Kabak

Kabakta bulunan lutein ve zeaksantin karotenoidleri, yaşla ilgili göz hastalıklarını önledikleri ve gözün makulasını korudukları için, birçok uzman tarafından en önemli besinlerden biri olarak kabul edilmektedir. Nova Üniversitesi Oküler Beslenme Kliniği Direktörü Kimberly Reed’e göre, bu besinler, diyetleri yaşla ilgili maküler dejenerasyona daha duyarlı hale getiren gıdalardan yoksun olan yaşlı insanlar açısından çok önemli. Kabak aynı zamanda A vitamini kaynağıdır.

Brokoli ve Brüksel Lahanası

Bu akraba sebzeler, güçlü bir besin kombinasyonuna sahiptirler: A vitamini (lutein, zeaksantin ve beta-karoten), göz damarlarını koruyan C vitamini ve E vitamini içerirler. Bunlar, gözlerdeki hücreleri ve özellikle retinayı, sağlıklı dokuyu parçalayan kararsız moleküller olan serbest radikallerden koruyan antioksidanlardır.

Somon

Göz sağlığı söz konusu olduğunda, deniz ürünlerinde bulunan omega-3’ler, hücre yapısını stabilize etmeleri ve hücrelerin iletişimini kolaylaştırmalarıyla öne çıkmaktadır. Somonda (ve bazı benzer balıklarda) bulunan yağ asitleri, yetişkinlerde veyaşlılarda maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca somonda bulunan bazı besinler de glokoma karşı koruma sağlıyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir