Evde Kolay Manikür Nasıl Yapılır?

Beren Saat’in Gençlere Mesajı
10 Nisan 2019
Hercai 5. Bölüm 2. Fragmanı
10 Nisan 2019

Kadınlar için estetik görünümün vazgeçilmezi olan manikür, evde kolay bir şekilde aşamalandırılarak rahatlıkla yapılabilir. Manikürün temel amacı şudur ki; bakımlı ve sağlıklı tırnaklara sahip olmaktır. Bu işlemi fazla vakit ayırmadan, pratik bir şekilde evde uygulamak için şu aşamalar yapılabilir;

Öncelikle, tırnakların tüm oje ve boyalardan temizlenmesi gerekmektedir. Bir asetonlu pamuk tırnaklar silinir ve iyice temizlendiğinden emin olunur.

İlk aşama tamamlandıktan sonra, ellerin kesinlikle kuru olması gerekir ve tırnak kısaltılacaksa, törpü ya da tırnak makası ile kısaltılır. İstenilen şeklin verilmesi için törpülenir. Küt tırnak ya da yuvarlak tırnak şekli tercih edilebilir. Törpü seçimi de oldukça önemlidir. Tırnağı törpülemek için cam törpü kullanılması daha yararlı olacaktır. Kağıt törpüler ise tırnak yüzeyini parlatmak için oldukça faydalıdır. Tırnağa daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Törpüleme işlemi her seferinde aynı yöne doğru yapılmalıdır. Aksi halde tırnağa zarar verebilir.

Törpüleme işlemi bittikten sonra, tırnaktaki ölü deriden kurtulma aşamasına geçilir. Bunun için bir kütikül çubuğu kullanılır. Bu kütikül çubuğu ile tırnak etleri geriye doğru itilir. Bu etler çok fazla zedelenmemesi gerekir, aksi takdirde tırnak etinin kanamasına neden olabilir. Geriye ittirme işleminden sonra tırnak etlerini yumuşatmak ve daha sonraki kesme aşamasına yardımcı olmak için tırnak etlerine vazelin ya da yumuşatıcı özelliği olan bir krem veya losyon sürülür.

Daha sonra eller manikür suyunda 3 – 4 dakika kadar bekletilir. Manikür suyunun önceden hazırlanması, manikür sırasında kişiye kolaylık sağlayacaktır. Tırnaktaki renk dengesini sağlamak için suya birkaç damla limon suyu sıkılabilir. Daha sağlıklı tırnaklar için ise suya bir çay kaşığı kadar zeytin yağı eklenebilir. Zeytin yağındaki e vitamini tırnakları besleyecektir.

Tırnaklar suda bekletildikten sonra eller kurulanır. Ölü deriden kurtulma işlemine geçilir. Bunun için tırnak etine özel bir et makası kullanılması gerekmektedir. Etleri çok derine inmeden kesmek gerekmektedir. Bu işlem de tamamlandıktan sonra manikür bitmiş olacaktır. Daha sonra eller nemlendirici ile nemlendirilir. İsteğe bağlı olarak koruyucu bir tırnak cilası ya da oje uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir