Ders zili çalmadan bu önerilere kulak verin

Erken Uyananların akıl sağlığı daha iyi
3 Şubat 2019
Trakya’nın incisi Dupnisa
3 Şubat 2019

Çocukların ve ailelerin kısa bir süre için de olsa dinlenmek ve ikinci yarı yıla daha iyi hazırlanmak için beklediği tatil göz açıp kapatıncaya kadar bitti bile. Artık ders zili çalmak üzere ve öğrencilerin yeni ders yılına adapta olması için uzmanların önerilerine kulak vermekte fayda var.

İki haftalık tatilin ardından duygusal, fiziksel ve psikolojik olarak çocukların okula adapte olmalarını sağlamak gerektiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Yunus Emre Sönmez, ailelerin öncelikle yapması gereken şeyin çocuklarıyla iyi bir iletişim kurmak olduğunu vurgulayarak şu önerilerde bulundu:

Davranışlarını gözlemleyin: Aileler çocukları ile konuşmalı, onları dikkatle dinlemeli. Çocuğun her şeyden önce anlaşıldığını ve duygularının önemsendiğini hissetmeye ihtiyacı vardır. Okulla ilgili konularda kendisiyle konuşulurken korkuları ya da kaygıları olup olmadığı, davranışları çok iyi gözlenmelidir.

Gereksiz sorumluluk yüklemeyin: Geçiş sürecinde biraz daha dikkatli davranmak hem ebeveynlerin hem de çocuğun işini kolaylaştıracaktır. Çocuğa okul ve eğitimle ilgili gereksiz ve fazladan sorumluluklar yüklenmemelidir. Ona, okulun kendi gelişimi ve toplumsal yaşam için gerekli olduğu sadece bir biçimde anlatılmalıdır. Okula gitmek için isteksiz olan çocuklara karşı sabırlı davranmak ve derslere devam etmezse kaçıracağı önemli konular olacağı yumuşak bir dille, aşağılamadan ve yargılamadan izah edilmelidir.

Arkadaşlarıyla görüşmesini engellemeyin

Okullar açıldı diye çocuğun oyuncaklarının ya da oyun araçlarının tamamen kaldırılmaması gerekir. Okul döneminde çocuğun sosyal çevreyle iletişiminin devam etmesi için oyun oynaması ve sevdiği etkinliklere devam etmesinin belirli saatler içerisinde olacak şekilde düzenlenmesi gerekir.

Sürekli geçmişi deşmeyin: İlk dönem dersleri iyi olmayan çocuklara sürekli geçmişi hatırlatmanın onu motive etme konusunda olumsuz bir etki yaratabilir. Bu konuda suçlayıcı değil, yardımcı olmak için iş birliği içerisinde olmak ailenin daha kolay yol almasını sağlar. “Daha iyi notlar alman lazım” ya da “Karnende yine zayıf olursa yazın tatili unut!” ve benzeri söylemler işe yaramayacağı gibi tam tersine onun motivasyonunu azaltabilir. Bunun yerine “Düşük notlar aldığın dersler için birlikte neler yapabiliriz? Sana nasıl yardımcı olmamızı istersin?” şeklindeki yaklaşımlar hem iletişiminizi güçlendirecek hem de çocuğun motivasyonunu artıracaktır.

Okul yönetimi ile temasta olun: Ebeveynlerin okul yönetimi ve eğitimcilerle iletişimde olmaları da önemli. Çocukların, evden daha çok okulda zaman geçirdiği asla unutulmamalı, okul yönetimi tarafından verilen geri bildirimler mutlaka ciddiyetle değerlendirilmelidir. Olası bir öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliğinin tespiti, akademik başarının düşmemesi için şarttır. Böyle bir durumda mutlaka bir uzmandan destek alınmalı ve uygun şekilde tedavi yoluna gidilmeli.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir