Bir Yumurtada Kaç Kalori Var?

Orhan Pamuk Kimdir? Kısaca Hayatı Ve Eserleri
17 Mart 2019
Teknolojiyi Seven Parmak Kaldırsın Projesi
17 Mart 2019

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurtanın kalorisi ne kadar diye sordunuz mu hiç kendinize? İşte bende bugün sizlere merak ettiğiniz bu sorunun cevabını sunacağım…

Yumurtanın genelde kalorisi ölçülemez. Bunun nedeni ise kalorisi göz ardı ettirecek kadar vitamin ve protein açısından zengin olması. Çok fazla yumurta tüketenler ve kalori hesabı yapanlar için 1 yumurtada kaç kalorinin bulunduğunu araştırdık…

Yumurtanın beyazında kaç kalori var?

Yumurtanın beyazı çok düşük yağ içerir ve protein barındırır. Beyaz kısmındaki kalori miktarı yumurtanın boyutuna göre değişir. Ancak normal boydaki bir yumurtanın beyazında 15 kalori bulunmakta.

Yumurtanın sarısında kaç kalori var?

  • Yumurtanın sarısı yağ ve kolestrol içerir, ayrıca beyazda bulunan tüm vitaminler sarı kısmında da bulunur. Sarı kısmı yaklaşık 60 kalori civarındadır.
  • Toplamda 1 yumurta 75-80 kalori içerir.

1 yumurtanın besin değeri:

  • 50 gr. 1 yumurta, 0, 56 gr. karbonhidrat içerir.
  • 50 gr. 1 yumurta, 6, 3 gr. protein içerir.
  • 50 gr. 1 yumurta, 5, 3 gr. yağ içerir.

Diyetisyenler, besin değeri yüksek olduğu için sağlık açısından günde 1 yumurta tüketmenin kilo aldırmayacağını belirtiyor. 1 adet yumurtanın kalorisi düşük olsa da çok fazla tüketildiğinde vücuda etkisini gösterir. Kilo almaktan korkanlar yumurtanın sadece beyaz kısmını tüketebilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir