Bilim İnsanları, Çoğaltabilen Bir Materyal Üretti

WhatsApp, Emojileri Değiştiriyor
19 Nisan 2019
Onların Da Korktuğu Bir Canlı Var
20 Nisan 2019

Cornell Üniversitesi’nden mühendisler, yaşamın temel özelliklerinden üçünü sergileyebilen bir materyal geliştirdi. Bu yeni materyal metabolizmaya,

Kendini birleştirebilme yeteneğine ve organizasyon becerisine sahip. Araştırmacılar bu başarıyı, canlı özellikleri taşıyan makineler geliştirme amacıyla yaptıkları deneylerde elde etti. Deneylerde DNA ve biyomateryaller kullanıldı.

DASH (DNA-tabanlı Hiyerarşik Birleştirme ve Sentez) adı verilen bu materyallerin üretimi için önce DNA oluşturuldu. Bu DNA’lar, biyomateryalleri kullanıp kimyasal reaksiyonları yöneterek malzemenin ‘yaşamına’ devam etmesini sağlıyor.

Araştırmacılar amaçlarının yaşam yaratmak olmadığını, canlılık özelliklerine sahip makineler üretmek olduğunu söylüyor. Biyolojik ve çevresel mühendislik profesörü Dan Luo, canlı bir şey üretmediklerini, ürettikleri materyallerin daha önce görülmemiş seviyede canlıya benzediğini söylüyor.

DNA’lara işlenen veriler sayesinde materyal, kendi metabolizmasına sahip ve kendi kendini yenileyip kendi kendine büyüyebiliyor. Materyal, yeni yapılar oluştururken eskiyen ve artık iş görmeyen kısımlarını da ortadan kaldırıyor. DNA zinciri ise özel bir sıvı yapısı içerisinde bulunuyor.

Tasarım hala ilkel olsa da daha organik ve daha canlı benzeri makinelerin yapılmasının önünü açacak. Araştırmacılar, malzemenin ışığı algılamasını ve kendi kendine yemek bulabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir