Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Çin Tıbbı

Sıdıka Öğretmen Olmak İstiyor
15 Nisan 2019
Çocuğunuzun ayak sağlığını bozabilir
15 Nisan 2019

Geleneksel Çin tıbbı, günümüzde karşılaşılan birçok derde deva olur nitelik taşır. Özellikle binlerce yıl önce vücudun sinir haritasını çıkarmaları ve belli noktalardaki sinirlere basınç ve masaj hareketleri uygulayarak bazı hastalıkları iyileştirebilmeleri, artık birçok araştırmacı tarafından da doğrulanmış durumda.

Baş ağrısından kurtulmanız için önemli sinir noktalarını aşağıda sıraladık. Bu noktalara 30-60 saniye arası, parmağınızla baskı yaparak dairesel hareketler çizecek şekilde dokunursanız; baş ağrınızın geçireceğine şahit olacaksınız.

Yintang Noktası

 

İki kaşın ortasında olan bu nokta, yapılacak masaj baş ağrılarıyla birlikte göz yorgunluklarını da giderecektir.

Zan Zhu Noktaları

Gördüğünüz üzere iki kaşın birazcık altında olan bu noktalar, masaj uygulandığında, baş ağrılarına ek olarak özellikle burun akıntılarını giderir ve görme kuvvetinizi arttırmaktadır.

Yingxiang Noktaları

Sinüs boşluğunun başlangıç noktaları olan Yingxiang noktaları; sinüslerin açılması, baş ağrısı, diş ağrısı ve stresten kurtulmayı sağlar.

Tian Zhu Noktaları

Başımızın arka tarafında bulunan Tian Zhu noktaları, kulak ve omurga kemiğinin başlangıç noktasının aralarındadır. Buraya masaj yapmak; migrenden diğer baş ağrılarına, burun rahatsızlıklarından göz ağrılarına dek rahatlamalar sağlar.

Shuai Gu Noktaları

Saçlarımızın başlangıcından 2-3 cm yukarıda olan Shuai Gu noktalarına masaj yapmak, beynin temporal bölgelerindeki ağrıları ve göz ağrılarını giderir.

He Gu Noktaları

Yine her çift noktada olduğu gibi, her iki elimizde de simetrik olarak konumlanmış olan He Gu noktaları, masaj uygulandığında; sırt ağrılarını, diş ağrıları, gerginlikleri, boyun ve baş ağrılarını gideriyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir