Yeni Doğan Bebekler Nasıl Yıkanmalıdır?
12 Şubat 2019
Aziz Sancar Kimdir?
12 Şubat 2019

Balistik yörüngeden kasıt, fırlatılan füzenin belirli bir yüksekliğe kadar yükseldikten sonra, yerçekimi ve havadaki sürtünme kuvvetlerinin etkisiyle inişe geçme ve hedefe ulaşılmalıdır.

Balistik füzeler, motorları aracılığıyla atmosferin üst katmanlarına kadar yükseldikten sonra üzerlerindeki savaş başlığını bırakırlar ve bırakılan savaş başlığı yerçekimi kuvveti yardımıyla hedefini çok yüksek hızla vurur. “Cruise Füzesi” olarak tabir edilen diğer füze türlerinde ise hedef vurulana kadar ,füze kendisine güç sağlayan motorları aracılığıyla hareketini sağlamaktadır. Dolayısıyla “Cruise Füzeleri” atıldıktan sonra verilen komutlar aracılığıyla rahatça yönlendirilebilirler. Balistik füzelerde ise, füze en yüksek
irtifaya ulaşıp savaş başlığı ayrıldıktan sonra, herhangi bir yönlendirme yapılamaz. Ancak balistik füzeler, atmosfer dışına çıkabildikleri için “Cruise Füzelerine” göre daha uzun menzile sahiptirler. Ayrıca kat ettikleri yolun büyük kısmını yerçekimi kuvveti sayesinde aldıkları için, diğer füzelere göre daha küçük boyutludurlar ve bu sebeple daha zor tespit edilirler.

Kıtalararası balistik füzelerin bazı türleri denizaltılardan da ateşlenebilmektedir. Balistik füzelerin tarihçesine bakıldığında, ilk balistik füzelerin İkinci Dünya Savaşı esnasında Almanya tarafından geliştirildiği görülmektedir. İlk balistik füze olan V-2 1942 yılında ilk başarılı uçuşunu gerçekleştirmiştir. V-2 füzesi 1944 yılında savaşta aktif olarak kullanılmaya başlamıştır. V-2 füzeleri ile Almanya Londra’ya çeşitli saldırılar düzenlemiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın bitimine kadar toplamda 3.000 kadar V-2 fırlatılmıştır. Rusya tarafından geliştirilen R-7 füzesi ilk kıtalararası balistik füzedir. Günümüze kadar 30 kadar ülke balistik füzeleri envanterine almıştır. 2010 yılında ABD ile Rusya arasında kıtalararası balistik füzelerin karşılıklı olarak azaltılmasına ilişkin bir anlaşma imzalanmıştır.

Soğuk savaşın 1990’larda sona ermesiyle birlikte dünya gündeminden düşen balistik füzeler, son dönemde özellikle Kuzey Kore tarafından yapılan denemelerle kıtalararası balistik füzeler tekrar dünyanın gündemi haline gelmiştir. Kuzey Kore’nin geliştirdiği kıtalararası balistik füzeler ile Japonya gibi kendisine 1.200 kilometreden daha uzakta bulunan yerleri vurabilme kabiliyetinde olduğu düşünülmektedir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir