Adana Usulü Yüksük Çorbası
6 Şubat 2019
Adana’da Toplantı Yapıldı
6 Şubat 2019

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan ve görkemli giriş kapısı, kalesi, tiyatrosu ve surlarıyla dikkat çeken Adana Anavarza Antik Kenti turistlerin dikkatini ve ilgisini çekmektedir.

Adana Kozan Dilekkaya’da yer alan ve tarihte “yenilmez şehir” adıyla da bilinen Anavarza Antik Kenti, Helenistik, Roma, Bizans, Sasani ve Osmanlı medeniyetlerine yaptığı ev sahipliğiyle önemli kültür izleri barındırıyor.

Antik kent Efes’ten daha geniş yerleşkeye sahip

Tarihçesi MÖ 19 yılına dayanan ve Roma İmparatorluğu’nun Doğu Akdeniz’deki en önemli ordugah merkezleri arasında yer alan antik kent, Anadolu’nun bilinen en büyüğü Efes’ten daha geniş yerleşkeye sahip.

Kapladığı alan ve diğer özellikleriyle dünyanın en büyük antik kentleri arasında gösterilen Anavarza’da sur duvarı, sütunlu yol, hamam ve kilise, antik tiyatro, stadyum, su yolları, kaya mezarları, mozaikler, Kilikya Bölgesi’ndeki tek örnek olan 3 girişli zafer takı ve Ortaçağ kalesi yer alıyor.

Anavarza Kalesi tarihe ışık tutuyor

MS 2. yüzyıldan itibaren Anadolu’nun en önemli metropollerinden biri olan antik kentten ismini alan ve ovanın ortasında ada gibi yükselen tepe üzerindeki Anavarza Kalesi de tarihe ışık tutuyor.

Tarihi kaynaklara göre MS 4. yüzyılda nüfusu 100 bine kadar çıkmış Anavarza’da bulunan, anıtsal kapıdan başlayan 34 metre genişliğinde, 2 bin 700 metre uzunluğundaki çift şeritli sütunlu yol görenlerin dikkatini çekiyor.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2014’te alınan ve kalıcı listeye dahil edilmesi hedeflenen antik kent, yerli ve yabancı ziyaretçilerini bekliyor.

“Daimi listeye girmesi için başvuracağız”

Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari, 4 bin dönüm araziye inşa edilmiş bir antik kent olan Anavarza’nın, o dönemki bütün savaşlardan galip çıkması dolayısıyla “yenilmez şehir” olarak bilindiğini söyledi.

Anavarza’nın UNESCO Dünya Miras Kalıcı Listesi’ne dahil edilmesi için Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın girişimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle “Alan Yönetim Planı” oluşturmak için çalışmalara başladıklarını belirten Tari, “Planı en kısa sürede hayata geçirerek UNESCO’ya daimi listeye girmesi için başvuracağız. Daimi listeye girdiğinde UNESCO tarafından da destek görecek ve kamuoyuna daha iyi tanıtılacak bir duruma gelecek” dedi.

Kazı çalışmaları 2014’te başladı

Sabri Tari, 2014 yılında Anavarza’da başlatılan kazı çalışmalarında belli bir aşamaya gelindiğini belirtti.

“İlk çalışmalarımız, dünyanın tarihte en eski duble yolu olarak bilinen yolun açılmasıyla ilgili başladı. Daha sonra antik kentin sur duvarlarının restorasyon projeleri hazırlandı. En kısa sürede onarıma başlanacak.”

“Anavarza’yı turizme arz etme anlamında ciddi bir mesafe katedildi”

Anavarza Kalesi’nin de ihtişamıyla bölgenin ve ülkenin en önemli kalelerinden olduğuna dikkat çeken Sabri Tari, şunları söyledi:

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir