Adana’yı Gezip Görmek İçin 20 Sebep

Türkiye’ye Gelmiş Geçmiş En Pahalı iPhone: iPhone Xs Max İncelemesi
30 Kasım 2018
Viyana’da TÜRKSOY konseri ilgi gördü
1 Aralık 2018

Bir çok medeniyetin kavşak ve yaşam noktası olan Adana, kendine has kültürü ve konumu ile bağımsızlık ilan etse sırıtmaz! İşte size Adana’yı gelip görmeniz için bir kaç neden…

20. Bilindik manzarası

Adana denince akla gelen ilk kompozisyon, şüphesiz ki Taş Köprü – Merkez Camii ve HiltonSA’nın içinde olduğu kompozisyon. En iyi şekilde görmek için metroya binmek yeterli.

19. Tren garı

1913 yılında tamamlanan yapı, Adana‘yı demiryolu ile Elazığ’dan Ankara’ya, Mersin’den Konya’ya bir çok şehre bağlamakta. Ayrıca bir sonraki maddede bahsedilen yerin de üzerinden geçen hattın ulaştığı ana nokta.

18. Varda köprüsü

Alman Köprüsü olarak da bilinen bu yapı, 1912 yılında Almanlar tarafından tamamlanmış.

17. Motosiklet Kulüpleri

Turk Riders ve Seyyah Riders gibi motosiklet kulüplerine ev sahipliği yapan kentin sokaklarında her an uzun motosiklet kortejlerine rastlama ihtimali bile muhteşem. Bu arkadaşlar özellikle geceleri rahat durmuyor, sayıları ise hiç de az değil.

16. Portakal Çiçeği Karnavalı

Nisan’da Adana’da” ismiyle de lanse edilen karnaval, iki senedir tam da portakal ağacı çiçeklerinin belirip tüm şehri kokuttuğu dönemde, Nisanın 2. haftasında yapılmakta. Muazzam bir korteje ev sahipliği yapan karnavalda şehirde 1 hafta boyunca bir çok etkinlik düzenlenmekte.

15. Denizleri

En güzel tartışma konusuna geldik… Denizi değil, denizleri! Yumurtalık (Ayas) ve Karataş gibi iki önemli sahil ilçesine sahip Adana‘da yine bu bölgede bir de kuş cenneti (Akyatan) mevcut. Özellikle yeni düzenlemeleriyle, kaleleriyle ve tarihi mozaikleriyle Ayas sahili çok başka.

14. İdeolojik çeşitliliği

İlk 4 parti başta olmak üzere, Adana‘da her ideolojiden insan mevcuttur. Son seçimlerdeki oy dağılımı da malum; 4 büyük partinin arasındaki oy oranlarında fark değil, gözle görülür bir çekişme vardır. Ayrıca tahmin edeceğiniz üzere, Adana bir çok çeşitliliğe de ev sahipliği yapar.

13. Mutfağı

Yemek turizmi için bire bir! Kebap başta olmak üzere sıkma, şalgam, bici bici, şırdan, içli köfte, yüsük çorbası, ve hatta muzlu süt gibi bir çok yemeğin hakkının verildiği yerdir Adana.

12. Rakı günü kutlamaları

8 Aralık Dünya Rakı Günü, Adana‘da tarihi Kazancılar Çarşısı’nda kurulan sofralarda, kebaplar ve şarkılar eşliğinde kutlanır. Katılımın oldukça yüksek olduğu etkinlik sabaha karşı başlar. Seyyar kebapçıların masalarına doluşan insanlar, rakılarını içip şarkılar söyleyerek eğlenir.

11. Tiyatro festivali

Bugüne dek 16 kez gerçekleştirilen festival her yıl ilkbahar aylarına denk gelmekte ve 1 ay boyunca devam etmekte.

10. Su sporları

Seyhan Gölü’ne sahip şehirde Offshore yarışları, Kano yarışları ve eğitimi, Yelken yarışları yanında dalgıçlık da yapılmakta. Ee, bir zamanların “Yenilmez Armada”sı Adana Demirspor Sutopu takımı ve Manş Denizi’ni 9 saatlik sürede yüzerek geçen Erdal Acet’in memleketi, olsun bu kadar.

9. Fuarları

Fuar alanının yapılmasıyla coğrafi konumunu da kullanarak fuar şehri olma konusunda ilerleyen şehirde kitap fuarı başta olmak üzere yıl boyu inşaat, reklamcılık, gıda, mobilya, tarım, dekorasyon, otomobil gibi çeşitli fuarlar gerçekleşmekte.

8. Kanalları

Adana‘yı doğudan batıya doğru kat eden 2 kanal: Mavi Bulvar ve Kıyıboyu Caddesi boyunca uzanmaktadır. Özellikle yaz günlerinde kanal boyu yapılacak yürüyüşler serinlemek için bire bir.

7. Doğası

Özellikle kuzeyindeki bölgelerde görülen sık çam ormanlarıyla, Adana‘nın havası Türkiye’deki en temiz havaya sahip iki ilden biridir. Pozantı ve Aladağ bölgesinden geçen Adana – Ulukışla otoyolundan bir kez geçmeniz bile bu güzelliğe şahit olmanız için yeterlidir.

6. Üniversitesi

Yeşil yetmez gibi bir de mavinin içinde olan Çukurova Üniversitesi, kampüsünün muazzamlığı kadar eğitim kalitesinin derecesiyle de ülkenin sayılı üniversitelerinden.

5. Müzeleri

Tarım, Arkeoloji, Mozaik, Sinema, Etnografya müzeleri gibi müzelere ev sahipliği yapan şehirde, ayrıca bir çok müzenin tadilata alınması ve yenilenmesi söz konusu. Bu da daha fazla tarihi doku demek.

4. Derbisi

Adanaspor ve Adana Demirspor gibi iki önemli takıma ev sahipliği yapan şehirde derbi haftaları pek ateşli geçmekte. Koreografi konusunda son yıllarda iyiden iyiye yarışa girmiş iki kulübün sahadaki çekişmeleri de muazzam.

3. Gece hayatı

Geceye dair ne varsa Ziyapaşa, Turgut Özal, Reşatbey, Baraj Yolu, Süleyman Demirel gibi bulvar ve semtlerde var. Yalnız belirtelim; sabaha karşı her ne kadar kokoreç, midye veya çorba seçenekleriniz de olsa Adana’da adet şırdandır.

2. Tarihi

Kuzeyinden güneyine kadar her noktasından tarih fışkıran Adana‘da, yakın ve uzak tarihe kadar bir çok dönemden kalma eserler ve yapıtlar mevcut.

1. Film festivali

Uluslararası düzeyde kabul gören ve Türkiye’nin en eski ikinci film festivali olan Adana Altın Koza Film Festivali, 1 hafta boyunca Adana halkına ücretsiz sanat filmi keyfi sunmakta. Ödüle layık filmlerin ve ödül alan filmlerin özel gösterimleri de cabası.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir