Adana’ya Ulaşım; Demiryolu

Adana’da Bulunan Köprüler Ve Hakkında Bilgi
30 Mayıs 2019
Adana Irmak Hamamı (Yalı Hamamı)
30 Mayıs 2019

İlk demiryolu bağlantısıyla 1860’larda tanışan Adana bugün pek çok kente demir yoluyla bağlanmış durumdadır.

Adana il sınırları içerisinde 156 km ana hat, 23 km çift hat (Yenice-Adana), 26 km istasyon yolları ve tali hatlar olmak üzere toplam 205 km demiryolu bulunmaktadır. Sınırlar içinde 11 adet istasyon vardır.

Demiryolu ilin Pozantı, Seyhan, Yüreğir, Ceyhan ilçelerinden, aynı zamanda Karaisalı ilçesi sınırlarından da geçmektedir. Devlet demiryolunun, içinden ve yakınından geçtiği köy ve kasaba sayısı 20’dir.
Adana’ya seferi bulunan Ana Hat trenleri ve Bölgesel Hat Trenleri Aşağıdaki gibidir.

Toros Ekspresi: (İstanbul- Gaziantep)

Haydarpaşa-Enveriye(Eskişehir)-Afyon-Konya-Karaman-Adana-Osmaniye-Gaziantep arasında işlemektedir. İstanbul(Haydarpaşa) – Adana ulaşım süresi yaklaşık olarak 19 saattir. Salı, Perşembe ve Pazar günleri karşılıklı olarak seferler gerçekleştirilmektedir. Toros Ekspresi Perşembe günleri Şam’a kadar devam etmektedir.

İç Anadolu Mavi Treni

Haydarpaşa-İzmit-Enveriye(Eskişehir)-Kütahya-Afyon-Konya-Karaman-Adana arasında sefer gerçekleştirmektedir. İstanbul(Haydarpaşa) – Adana ulaşım süresi yaklaşık olarak 19 saattir. Haftanın her günü karşılıklı olarak birer sefer yapılmaktadır.

Çukurova Mavi Treni

Ankara-Boğazköprü(Kayseri)-Niğde-Ulukışla-Adana arasında işler. Ankara-Adana ulaşım süresi yaklaşık olarak 12 saattir. Haftanın her günü karşılıklı olarak birer sefer yapılmaktadır.

Fırat Ekspresi

Adana- Malatya-Elazığ arasında seferler gerçekleştirmektedir. Adana – Malatya arsası ulaşım 9 saat, Adana – Elazığ arası ulaşım ise 11.30 saat sürmektedir.

Adana’ya seferi bulunan Bölgesel Hat Trenleri:

Kayseri-Adana Erciyes Rayotobüsü

Günde birer sefer karşılıklı olarak düzenlenmektedir.

Mersin-Adana-İskenderun Bölgesel Yolcu Treni

İskenderun-Adana-Mersin arasında karşılıklı olarak günde 2 tren hizmet vermektedir. Mersin-Adana arasında ise günde 20’den fazla sefer düzenlenmektedir. Adana – İskenderun arası 2 –2,5 saat arasında sürer iken, Adana – Mersin tren seferi 60-70 dakika sürmektedir.

Mersin-Adana-Osmaniye-İslahiye Bölgesel Yolcu Treni

Bu hat üzerinde günde 1 sefer yapılmaktadır. Adana-Osmaniye arası 1 saat 5 dakika sürmektedir. Adana İslahiye arası ise 3 saate yakın sürede alınmaktadır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir