Robot Daha İyi Ameliyat Yaptı
29 Ocak 2019
Adana Kamhi Çorbası
29 Ocak 2019

Adana, bir çok medeniyetin yaşam noktasıdır. Kendine has kültürü, adana mutfağı, kendi yöresine ait oyunlar ve daha birçok örnek göstermek mümkündür. İşte akıllara takılan Adana’ya neden gitmeliyiz sorusuna cevap…

Adana Denizleri

Fark ettiyseniz Adana denizi demedik, Adana denizleri dedik! Çünkü Adana’da Yumurtalık (Ayas) ve Karataş gibi iki önemli sahil ilçesine sahip olduğu için deniz demek mümkün değil. Tavsiye konusuna gelirsek Ayas sahili çok başka bir güzelliğe sahip gezip görmekte fayda var.

Adana Tarihi

Her noktasında ayrı bir tarih fışkırtan Adana’nın uzak yakın farketmeksizin eski dönemlerden kalmış eser ve yapıtlar bulunmuştur. (Sol üstten saat yönünde: Magarsus, Şar, Yılan Kalesi,  Antik Kenti, Ayas Mozaiği)

Adana Film Festivali

Uluslararası düzeyde kabul gören ve Türkiye’nin en eski ikinci film festivali olan Adana Altın Koza Film Festivali, 1 hafta boyunca Adana halkına ücretsiz film keyfi yaşatmıştır. Ödüle layık filmlerin ve ödül alan filmlerin özel gösterimleri de cabası.

Adana Derbileri

Adanaspor ve Adana Demirspor gibi iki önemli takıma ev sahipliği yapan şehirde derbi haftaları pek ateşli geçmekte. Koreografi konusunda son yıllarda iyiden iyiye yarışa girmiş iki kulübün sahadaki çekişmeleri de muazzam.

Adana Varda Köprüsü

1912 yılında Almanlar tarafından inşaatı tamamlanmıştır.

Adana Müzeleri

Tarım, Arkeoloji, Mozaik, Sinema, Etnografya müzeleri gibi müzelere ev sahipliği yapan şehirde, ayrıca bir çok müzenin tadilata alınması ve yenilenmesi söz konusu. Bu da daha fazla tarihi doku demek.

Adana Mutfağı

Adana yemek turizminin için bire bir lezzet! Kebap  başta olmak üzere sıkma, şalgam, bici bici, şırdan, içli köfte, yüsük çorbası, ve hatta muzlu süt gibi bir çok yemeğin hakkının verildiği yerdir Adana.

Adana Geceleri

Geceye dair ne varsa Ziyapaşa, Turgut Özal, Reşatbey, Baraj Yolu, Süleyman Demirel gibi bulvar ve semtlerde var. Yalnız belirtelim; sabaha karşı her ne kadar kokoreç, midye veya çorba seçenekleriniz de olsa Adana’da adet şırdandır.

Adana Üniversitesi

Yeşil yetmez gibi bir de mavinin içinde olan Çukurova Üniversitesi, kampüsünün muazzamlığı kadar eğitim kalitesinin derecesiyle de ülkenin sayılı üniversitelerinden.

İşte Adana’ya gelmek isteyeceğiniz sadece birkaç sebep. Daha detaylı bir yazı okumak istiyorsanız https://www.adana.com/adanayi-gezip-gormek-icin-20-neden-18630.html sayfaya göz atmanızda yarar var! 🙂 🙂

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir