Adana Memiş Paşa Mescidi
27 Nisan 2019
Adana Usulü İçli Köfte Tarifi
27 Nisan 2019

Adana’nın geçmişten günümüze kadar gelen en tarihi hamamlarından olan Irmak Hamamı’nı sizler için Hazırladık…

Irmak Hamamı | Yalı Hamamı

Günümüzde Irmak Hamamı olarak adlandırılmaktadır. Ancak daha önceki dönemlerde Yalı Hamamı olarak da bilinmektedir. Hükümet Konağı civarında, Kız lisesinin karşı sokağında bulunmaktadır. Hamama Irmak Hamamı denilmesinin sebebi Seyhan nehrine yakın oluşu nedeni ile ilgili olduğu sanılmaktadır. İkinci isminin de yine nehir kenarı, sahil ile ilgisi olması gerekir. XVII. yüzyılın başlarında; yani Ramazanoğulları Beyliği’nin sonlarında bu yerdeki Geç Roma devrinden kalma bir hamamın temelleri ve bazı duvarları üzerine kurulmuştur. Külhan kısmındaki değişik temel taşlarıyla, tuğla ve kâgir sistem bunu göstermektedir. (1705 -1706) Şevval tarihli tapu belgelerinden bu hamamın Piri Paşa vakfı olduğu ve seneliği 400 kuruştan kiraya verildiği anlaşılmaktadır.

Irmak Hamamı

Genel hatlarıyla (37,50 x 30,50) metre ölçüsünde dikdörtgen bir plana sahip bulunan bu hamam, diğer klasik tip Türk hamamlarında olduğu gibi; soyunma yeri, soğukluk, sıcaklık (yıkanma yeri ) ve külhan olmak üzere dört kısımdan meydana gelmiştir. Soyunma ve yıkanma yerlerinin üstleri birer büyük, diğer kısımlarının üstleri küçük kubbelerle örtülmüştür. Irmak hamamının dış görünüşü bakımında mimarî örneklerimiz arasında yer almaktadır.

Irmak Hamamı Nerede Kim Tarafından İnşa Edilmiştir?

Adres: Irmak Hamamı, Adana Seyhan ilçesinde , diğer adıyla Yalı Hamamı olarak da bilinen bu tarihi hamam, Ramazan oğulları Beyliği’nin sonlarında Geç Roma devrinden kalma bir hamamın temelleri ve bazı duvarları üzerine kurulmuştur. Külhan kısmındaki değişik temel taşlarıyla, tuğla ve kâgir sistem bunu göstermektedir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir