Adana’nın En Gözde 5 Müzesi

Meşhur Adana Böreği Tarifi
30 Ocak 2019
Adana-Pozantı; Armutoğlu Yaylası
30 Ocak 2019

Adana’da bulunan yüzyıllardan günümüze ulaşmış eserlerin sergilendiği en gözde 5 müzeyi sizler için derledik. İşte Adana’nın en gözde 5 müzesi…


Adana Sinema Müzesi

Batılılar tarafından tarihte Kilikya olarak bilinen Adana ilimiz Çukurova’ya bir giriş kapısı olarak hizmet etmektedir. Akdeniz’in kuzeydoğusunda yer almakta ve tarihi 3000 yıllık bir geçmişe dayanmaktadır.  Ülkemizin 5. büyük ili olup, sıcaklık ortalaması en yüksek iller arasında yer almaktadır. Sanayileşmenin ilk olarak görüldüğü şehirlerden birisidir.  Seyhan Barajının yapılması ve tarım tekniklerinin gelişmesi 1950’li yıllarda şehirde tarım alanında büyük gelişmeler yaşanmasını sağlamıştır. Bunların yanında sinema alanında da önemli gelişmelere sahne olan Adana, Sinema Müzesi ile de farklı bir güzelliğe sahip olmuştur.

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi

Müze binası, Seyhan Caddesi üzerinde 19.yy. da yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. İki katlı, çıkmalı, kırma çatılı, kâgir bir yapıdır. Bu özellikleri nedeniyle yapı Bakanlıkça “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır. 15 Mart 1923’te Atatürk eşi ile birlikte Adana’ya geldiğinde, Ramazanoğulları’ndan Suphi Paşa’ya ait olan bu binada ağırlanmışlardır. Bina Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi Koruma ve Yaşatma Derneği’nce zamanın Kolordu Komutanı Bedrettin Demirel’in önderliği ve halkın yardımıyla kamulaştırılıp restorasyonu yapılmış ve 1981 yılında Müze Müdürlüğü’ne bağlı bir müze olarak hizmete açılmıştır.

Adana Müze Kompleksi

Adana’da 68.530 metrekare hizmet alanıyla oldukça büyük bir müze kompleksi olan Adana Müze Kompleksi, düzenlenen törenle ziyarete açıldı.

Etnografya Müzesi

1845 yılında Kuruköprü mevkiinde inşa edilmiş ve sonradan terk edilmiş olan kilise 1924 yılından sonra müze olarak düzenlenmiştir. 1972 yılında eserlerin yeni müze binasına taşınmasının ardından kilise restore edilmiş, 1983 yılında ise etnografya müzesine dönüştürülmüştür. Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan Yörüklere ait oldukça zengin eşyalar barındırmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir