Adanalı Efsane: Fatih Terim

Adana Su Muhallebisi (Palıza)
10 Mayıs 2019
Ramazan Ayında Uykusuzluk İnmeye Sebep Olur
10 Mayıs 2019

4 Eylül 1953 tarihinde Adana’da doğan Fatih Terim, futbola Adana Demirspor’ da başladı. 2. Türkiye Ligi’nde şampiyon olarak 1. Lige yükselen Adana Demirspor’da sergilediği oyun ile herkesin ilgisini üzerine çekti ve bir sonraki sezon Galatasaray’a transfer oldu.

1985 yılında futbola veda edene kadar Galatasaray’da futbol oynayan Terim, bir süre takımın kaptanlığını da üstlendi. Galatasaray’daki oyunculuk kariyeri boyunca yürüttüğü kaptanlığı ile tüm zamanların en sevilen Galatasaray oyuncularından biri haline geldi. Fatih Terim, Galatasaray formasıyla 327 maç oynadı.

A Milli Takım’da aralıksız 51 kez forma giyen Fatih Terim, bu başarı istatistiğiyle bir kez daha adını Türk futbol tarihine yazdırmış oldu. Futbol hayatına noktayı koyduktan sonra kısa bir süre ticaretle uğraşan Terim, futboldan uzak kalamadı ve futbol camiasına geri dönmeye karar verdi. Bu kararı, Fatih Terim için başarılarla dolu yepyeni bir teknik direktörlük sayfasını da açmış oldu. Ümit ve A Milli Takım’larında alınan başarılı neticelerden sonra Galatasaray’da da 1996-2000 yılları arasında görev yapan Terim, Galatasaray’ı 4 yıl üst üste şampiyon yaptı ve 2000 yılında da ilk kez bir Türk takımına UEFA Kupasını kazandıran teknik direktör olarak tarihe geçti.

Galatasaray’ın yanı sıra Fiorentina ve Milan takımlarını da çalıştıran Terim, hayranlarının deyimiyle “İmparator”, 2002-2003 sezonunda Galatasaray Teknik Direktörlüğü’nü tekrar üstlendi. 2003-2004 sezonunda görevinin başında olan Fatih Terim, aynı sezonun 27. haftasında Galatasaray’dan ayrıldı. Fatih Terim, halen Milli Takım Teknik Direktörlüğü görevini sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir