Günün Tarifi; Çak Çak Tatlısı
17 Nisan 2019
Sindirim Sistemini Hızlandıran 12 Besin
17 Nisan 2019

Sabancı Merkez Camii ile birlikte nehrin kenarında yer alan devasa alan gerçekten botanik bir nefes alanıdır. Oldukça geniş çim alanda, çeşitli ağaçlar ve doğanın huzuru Avrupai merkez kent park kültürünün önemli bir örneğidir.

2004 Yılında yapılmış olan Merkez Park Türkiye’nin en büyük parkıdır. Seyhan Nehrinin her iki yakasına kurulmuştur. 2004 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Güneyde Sabancı Camisi ile kuzeyde Galleria alışveriş merkezi arasında kalan bölgede kurulmuştur. Eskiden parkın bulunduğu alanda narenciye bahçeleri, şehir otogarı ve nehrin taşmasına karşı bırakılan boş araziler bulunuyordu. Zamanla otogar buradan taşındı. Demirköprünün güneyine Galleria alışveriş merkezi, kuzeyin Mimar Sinan Anfitiyatrosu yaptırıldı. 1998’de bölgedeki 100 ev yıkıldı ve her iki yakayı birbirine bağlayan Sinanpaşa asma köprüsü yapıldı.

Nerede ?

Adres: Reşatbey Mahallesi, Doğa Park, 01120 Seyhan/Adana

Daha önceki adı Doğal Park olan ismini 2015 yılında vefat eden Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ercan Çetin‘in adı verilmiştir. Çok fazla yaşlı ağaç bulunan park apartmanların arasında orman gibi kalmış ve bol oksijenli bir alandır.

Parkın ortasında bulunan büyük süs havuzu ortama çok farklı bir atmosfer kazandırmıştır bunun yanında havuzun devamında köprüler, kamelyalar ve oturacak alanlar bulunmaktadır. Diğer bir kısımda ise ördekler bulunmaktadır. Çocuklarınızla güzel vakit geçireceğiniz bu parkın açık hava tiyatrosu da bulunuyor tabi sürekli gösteriler yok zaman zaman belediye tarafından gösteriler yapılmaktadır. Annelerimizi de düşünen belediye çocuk bakım odası ve emzirme odası bulunmaktadır tabi bursa sürekli açık değildir park görevlilerinden anahtar isteyerek bu odaları kullana bilirsiniz. Parkın hemen bitişiğinde bulunan 4 bin metrekare alana sahip olan 29 Ekim Çocuk ve Dinlenme Parkı bulunuyor. Bu parkta yoğun olarak ahşap tırmanma yolları çocuk parkı bulunuyor.

Nerede ?

Adres: Toros Mahallesi, 01170 Çukurova/Adana

Seyhan Nehri kıyısında olan bu park ayrıca içerisinde türbe’de barındırmakta. Tepenin üzerinde olan Çoban dede Türbesi, Turizm açısından da ziyaretçilerinden yoğun ilgi görmektedir.

Çoban Dede’nin mezarının keşfedilmesi ve türbeye dönüştürülmesi hakkında en çok duyabileceğiniz hikayelerden biri şöyledir; Bir zamanlar toprak almak için Çoban Dede’nin mezarının bulunduğu tepeye iş makinaları ile çalışmaya gidilir. Ancak ne yapsalar ne etseler bir türlü iş makinalarını çalıştıramazlar. Çalışanlarında tepeye kepçe vurmaları ile birlikte kepçeleri kırılır. Bir süre sonra Çoban Dede’nin mezarının fark edilmesiyle çalışmalar durdurulup tepe türbeye dönüştürülür. Tabi ki bu anlatılanlar bir rivayetten ibarettir.

Nerede ?

Adres: Karslılar Mahallesi, 82068. Sk. No:9, 01170 Çukurova/Adana

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir