ADANA’DA GEZİLEBİLECEK EN GÜZEL 3 YER

Şahmeran Efsanesi
12 Nisan 2019
8 Saatte Robot Yapıp Yarıştırıyorlar
12 Nisan 2019

SARIÇAM

Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı olan ve daha sonra ayrılarak 2008 yılında kurulan bu ilçe ismini muhteşem güzellikte bir doğa atmosferine sahip olan Sarıçam ormanlarından almıştır.

Çakıtyeri ve çam ormanları ile sizlere mükemmel bir gezinti planlaması çıkartabilecek özel alanlar ile sizlerde gününüzü neşeli bir hale dönüştürebilirsiniz. Konaklama için ilçe merkezinde bulunan şehir otelini kullanabilirsiniz. İlçe içinde birçok yapı yeni yeni gelişmekte olan ufak ancak belirgin yapılara mevcut sistemler ile genişletilmektedir.  İlçenin sınırları doğuda Ceyhan, kuzeyde İmamoğlu, Güney bölgesinde ise Yüreğir ilçesi ile sınırlanmıştır.

 

YUMURTALIK

Adana sahil kesiminde bulunan Yumurtalık, antik çağa kadar uzanan tarihi, kültürel değerleri, tertemiz ve berrak denizi ile Adana yaz turizminin gözde yerlerinden. Ceyhan Nehri ağzı ve Yumurtalık Körfezi arasında olan alanda bulunan ve Yumurtalık Lagünü, Yelkoma Gölü, Ömer Gölü, Yapı Gölü ve Darboğaz Gölü lagünleri, Tuzcul bataklıklar, tatlı su bataklıkları, çamur düzlükleri, sazlıklar, kumullar ve bir çam ormanından oluşan, dev bir sulak alan sistemini oluşturuyor.

ÇOBAN DEDE PARKI

Çoban Dede’nin mezarının keşfedilmesi ve türbeye dönüştürülmesi hakkında en çok duyabileceğiniz hikayelerden biri şöyledir; Bir zamanlar toprak almak için Çoban Dede’nin mezarının bulunduğu tepeye iş makinaları ile çalışmaya gidilir. Ancak ne yapsalar ne etseler bir türlü iş makinalarını çalıştıramazlar. Çalışanlarında tepeye kepçe vurmaları ile birlikte kepçeleri kırılır. Bir süre sonra Çoban Dede’nin mezarının fark edilmesiyle çalışmalar durdurulup tepe türbeye dönüştürülür. Tabi ki bu anlatılanlar bir rivayetten ibarettir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir