Uyurken sıçramak neden olur?
23 Nisan 2019
‘Bitkisel Ürün’ Uyarısı
24 Nisan 2019

Adana Ulu Cami, Ramazanoğlu Beyliği’ne ait en önemli eserdir. Selçuklu, Artuklu, Memlük, Zengi ve Osmanlı üsluplarını sentezleyerek bünyesinde barındıran bu ünik eser; türbe, medrese, mescit, imaret, hamam, arasta, çeşme ve çarşılarla birlikte bir külliye meydana getirir.

İnşa tekniği ve fonksiyonu bakımından, farklı birçok bölümden meydana gelen caminin, bazı kısımlarını tarihlemek zordur. Bu işi güçleştiren diğer bir faktör, caminin başka bir yapının yerine inşa edilmiş olmasıdır. Yapıdaki malzeme farklılıklarına, konumlanmasına ve dilatasyon çizgilerine bakıldığında, eserin topyekûn ele alınmadığı, bazı kısımların sonradan ilave edildiği görülür.

Nerede ?

Adres: Ulucami Mahallesi, Kızılay Cd., 01010 Seyhan/Adana

Evliya Çelebi’nin Seyahaname’sinde de geçtiği şekilde eskiden caminin adı Eski Cami imiş. Zamanla Yağ Cami denmesinin nedeni avlu kapısının önünde yağ pazarı kurularak yağ satılmasıymış.

Bir başka bilgiye göre ise, bugün şadırvan (abdesthane) olarak hizmet veren kısım St. Jacgues kilisesinin camiye çevrilmesi sonrasında 500 yıldan fazla toprak altında kalmış. Daha sonra yazları halk yaylaya çıktıklarında kışlık yiyeceklerini burada muhafaza etmişler ve uzun zaman da “yağ deposu” olarak kullanılmış. Cami de adını buradan almış.

Nerede ?

Adres: Alidede Mahallesi, Vakıflar sarayı yağ cami, 01020 Taksi/Adana

Kemeraltı Camisi oldukça sade bir yapı olup, kesme taştan kare planlıdır. Caminin kuzey ve doğu cephelerinde üzerileri kubbeli son cemaat yeri bulunuyordu. Son derece sade olan bu caminin içerisinde önemli bir bezemesi olmadığı gibi minaresi de yanında, kesme taş kaide üzerinde tek şerefeli ve yuvarlak gövdelidir. Yapıldığı dönemde caminin yanında bir de medrese bulunduğu söylenmekte ise de, günümüzde medreseden en ufak bir iz dahi kalmamıştır. Medresenin kitabesi, Adana Müzesi’nde muhafaza altına alınmıştır.

Nerede ?

Adres: Karasoku Mahallesi, Abidinpaşa Cd. No:2, 01010 Seyhan/Adana

Sabancı Merkez Camii, Adana şehrinin merkezinde, Seyhan nehri kıyısında yer alan Türkiye’nin en büyük camisidir. 32 metre çaplı ana kubbesi ile Türkiye’nin en büyük kubbeye sahip camisi olarak kabul edilmektedir. Ortadoğu’nun en büyük camisi olarak da kabul edilmektedir. Sabancı Merkez Camii, konumu itibariyle Adana’da bulunan ana arterlerin, demir yolunun ve Adana’yı çevre il ve ilçelere bağlayan yolların kesim noktasında ve yüksek minareleriyle kilometrelerce uzaktan görünüyor olması nedeniyle şehrin adeta sembolü haline gelmiştir.

Nerede ?

Adres: Reşatbey Mahallesi, 01120 Seyhan/Adana

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir