Adana Sanat ve Kültür Merkezi

Adana Demirköprü Barajı
5 Şubat 2019
Adana Ekşili Topalak Çorbası Tarifi
5 Şubat 2019

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Adana şehrimizde bulunan Sanat ve kültür Merkezi’nin tarihçesini sizlerle buluşturuyoruz.

İşte Adana Sanat ve Kültür merkezi tarihi:

2. Sultan Abdülhamit döneminde, Osmanlı hükümeti Vilayet Meydanı’na yakın nehir kıyısında bir Askeri Ortaokul inşa etmeye karar verdi. Yapının inşaatı 1881 yılında vali Abidin Paşa tarafından başlatılmış ve 1885 yılında tamamlanmıştır. Devlet binası olarak tasarlandı ve Adana şehrimizin en yüksek binalarından birisiydi.

Bina bir Askeri Ortaokul olarak inşa edilmesine rağmen, 5 yıllık bir Askeri Liseye ve ardından 8 yıllık bir Mekteb-i İdadi’ye dönüştürülmüştür. Daha sonra yatılı öğrencilerin konaklaması için binaya mutfak ve yemek salonu eklendi.

1. Dünya Savaşı’nda askeri depo olarak kullanılmıştır. Daha sonra Fransız işgalinden sonra Adana Sultanlığı olmuştur. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra, bir süreliğine Erkek Lisesi olarak hizmet vermiştir. Sonra ise 1934 yılında Adana Kız Lisesi‘ne dönüştürülmüştür. Bu işleve 1998 yılına kadar devam eden bina depremde hasar görmüş ve hemen ardından boşaltılmıştır. Bina 2005 yılında restorasyonların başlamasına kadar boş kaldı. Restorasyonlar 2006 yılında tamamlandı ve bina Adana Kültür Sanat Merkezi olarak halka açıldı. Şu anda konferans ve sergi salonlarında topluluk organizasyonlarının etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir