Adana Şakir Paşa Konağı

Asetonsuz Oje Çıkarma Nasıl Olur?
30 Nisan 2019
ŞAFAKLARDA YANDIK BİZ…
1 Mayıs 2019

Ulu Önder Atatürk’ün Mondros Mütarekesi’nden sonra Adana’ya gelerek 11 gün kaldığı tarihi Şakirpaşa Konağı, ödenek yetersizliğinden dolayı istimlak edilemiyor.

Türkiye’nin yakın tarihine şahitlik eden, önemli kararlara ev sahipliği yapan Şakirpaşa Konağı, 1998 yılındaki Ceyhan merkezli depremde hafif hasar gördü. Duvarları yer yer çatlayan, çatısı akan tarihi binanın halk kütüphanesi yapılması planlanıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu doğrultuda çalışmaları sürdürüyor. Konak bu yüzden restorasyona da tabi tutulamıyor.

Kamulaştırma gideri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak olan bina, yıllardır ödenek ayrılmadığı için sahibi olarak bilinen Yerdelen Ailesi’nden alınamıyor. Ödeneğin sürekli tehir edilmesinde, bahçesi ile birlikte konağın çok pahalı olmasından kaynaklandığı belirtiliyor. İstimlak edilemediği için her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan tarihi konak restore de edilemiyor. Adanalılar için büyük önemi olan tarihi konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayını bekliyor.

Peki Bu Konak Nerede?

Adres: Seyhan, 42067. Sokak (19. Sk.), 01080 Seyhan/Adana

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir