Güzel Memleket Adana’da Ne Yetişir?
29 Ocak 2019
Nişasta bazlı şeker nedir?
29 Ocak 2019

Nefes almaya kuş cıvıltılarını duymaya mı ihtiyacınız var? o halde doğru adrestesiniz. Gelin Dilber Sekisini yakından inceleyelim…


Dilberler Sekisi; kulağa hoş gelen afili ismi, kartpostallık görüntüsü ve muazzam ambiyansı ile söylenmemiş şarkılar, yazılmamış şiirler gibi Adana’nın cennet köşelerinden biri. Seyhan nehrini tüm güzelliğiyle izleyebileceğiniz, kentin göbeğinde kentten apayrı, yeşil ve doğayla baş başa zaman geçirilebilecek bir nevi Adanalıları boğazı.. Adana’da gezilecek ve görülecek yerler arasında ilk sıralarda gelen Dilberler Sekisi, Seyhan nehri ‘nin zamanla yüzeyi aşındırarak şekil verdiği ve teraslar oluşturduğu doğal manzarası. Adanalılar ne zaman şehrin kalabalığından darlansa kendini Dilberler’e atarak huzurun kalbinde ferahlayarak iç geçirir.

Menderes’ten sonra Adanalının meditasyon merkezlerinden biridir Dilberler. Adana’nın kendine has kokusunu burada akşamüstü veya ılık yaz gecelerinde alabilirsiniz.
Adana’da zaman akıp giderken Dilberler Sekisinde akrep ve yelkovan havada asılı kalmıştır.

Adanalıların unutamayacağı en güzel anılarının hatırasıdır Dilberler coğrafyası. Adana’da düğün fotoğrafı dış çekimi için en ideal yerlerden biridir. Adana’daki gelin ve damatlar mutlu birliktelerinin ilk pozlarını burada verir.

 

Adana Dilberler Sekisi’ne Nasıl Gidebilirim?

Adana, Türkiye’deki Dilberler Sekisi adresine nasıl gidebileceğinizi mi merak ediyor musunuz? Moovit, en yakın toplu taşıma durağından adım adım yol tarifi ile Dilberler Sekisi adresine ulaşmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olur.

“En güzel aşklar Adana’da başlar” Efsanesi

Dilberler Sekisi, uzun yıllar önce Adana’nın soylu ve zengin ailelerinin konakladığı, yaz mevsiminin bir kaç ayında bunaltan Adana sıcaklarında biraz olsun ferahlatan bir dizi bağ evleriyle çevriliymiş. Kaldı ki şimdilerde bile o günlerden izler taşıyan, ahşap yapılı, geniş bahçeli konak tarzı bir kaç ev durur Dilberler’de. Adananın sosyetesi orada gezer, genç kız ve erkekler burada yürüyüş ve sohbetler yaparmış. Dilber’de bilindiği hoş ve alımlı kadın manasına gelir. İşte hikaye’nin çıkış noktası da burada başlar. Haliyle o dönemde instagram, twitter gibi sosyal medya ve arkadaşlık siteleri olmayınca tıp ki eski zamanların flört ilişkileri gibi gençler birbirlerine manalı bakışlar atıp, sevdiği insana mektup ve haber yollayarak ilk adımı atarmış. Ancak işin çok ince bir noktası şu ki; eğer bir delikanlı gözüne kestirdiği hatuna manalı bakışlar atarken bir adap varmış. Kızın hareketleri işveliyse tanışmalarına izin varmış. Adana’nın dilberleri sevdiklerine gönüllü olduğunu bu hareketlerle belli eder ve gizliden mesaj verirmiş. Delikanlının baktığını fark eden dilberin eğer gönlünde biri varsa yürürken bir kaç adım “seker”miş ki başının bağlı olduğu belli olsun. Bunun anlamı da gönlümde biri var, uzak dur manasında. O zamanlarda aşk böyle yaşanırmış Adana’da.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir