Adana Çatalan Köprüsü

Kabak Çintme
10 Aralık 2018
Maca Kökü’nün Yararları Ve Zararları
11 Aralık 2018

Türkiye’nin en uzun köprüsü olan “Çatalan Köprüsü” yeni açılacak olan bulvarla kurttepe köyüne, oradan da Süleyman Demirel bulvarına bağlanacak. Böylelikle köprüye, yani karşı kıyıya ulaşım çok daha kolay olucak ve kısa yoldan sağlanacak. Seyhan Batı Köprüsü olarak da bilinir.

Adana’ya içme suyu sağlamak için gerçekleştirilen Çatalan İçme Suyu Projesi kapsamında yapılan köprünün asıl amacı su borularının geçişini sağlamaktır. Üç şeritli yoluyla karayolu ulaşımında da kullanılabilecek şekilde inşa edilmiştir. İnşasına 1998’de başlanan köprünün açılışı 17 Haziran 2002’de gerçekleşti. Projeyi Lurgi Bamag-STFA-ALKE‘den oluşan konsorsiyum gerçekleştirdi.

Ulaşımda Kullanılan Dünyanın En Eski Köprüsü Olarakda Biliniyor…

Dünya’nın şehir içinde kalan en eski köprüsü Adana’da bulunmaktadır. Seyhan nehri üzerinde kurulu doğu ve batı yakalarını kavuşturan tarihi roma dönemi eseridir. Adana Müzesi´ndeki kitabede, Taşköprü´nün, MS 384´de mimar Auxentus tarafından yaptırıldığı belirtiliyor.

Geçen yıl başından itibaren aslına uygun olarak restorasyon çalışmalarına başlanan ve öncesinde karayolu taşımacılığına da hizmet veren köprü, bu süre içinde sadece yaya trafiğini sağlamak ve çeşitli organizasyonlarda kullanılmak üzere kullanılmıştır. Adana Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık, köprünün yenilenmesi için Adana Kent Konseyi çatısı altında bir çalışma grubu oluşturulduğunu, restorasyon işlemlerinin sürdürüldüğünü vurguladı.

 

Bu kentin tanıtımlarında iyi bir şekilde tanıtılırsa önemli aşamalar kaydedilebilir. Seyhan Batı Köprüsü olarak da bilinir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir