Adana Altın Koza Film Festivali

Adana’nın Misis Mozaik Müzesi
24 Nisan 2019
Adana: Zenginliği Adında Gizli
25 Nisan 2019

İlk kez 15 Mayıs 1969’da düzenlenen ve Çukurova’nın geleneksel ürünü pamuğu simgelemesi dolayısıyla ‘Altın Koza Film Festivali’ adı verilen etkinlik, ilk kez ‘Film Şenliği’ adıyla düzenlenmiştir.

İlk festivalin en iyi filmi, Metin Erksan’ın “Kuyu” filmi seçilmiştir. Metin Erksan, aynı zamanda Kuyu filmiyle En İyi Yönetmen ödülüne de layık görülmüştür. En iyi Kadın Oyuncu ödülüne ise “Ezo Gelin” filmindeki rolüyle Fatma Girik, En İyi Erkek oyuncu ödülüne ise “Seyit Han” filmindeki rolüyle Yılmaz Güney seçilmişlerdir.

1973 yılına kadar aralıksız süren festivalde Yılmaz Güney 1971 yılında en iyi film, en iyi ikinci film, en iyi üçüncü film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu ve en iyi senaryo dallarında ödül kazanarak ulaşılması zor bir başarıya imza atmıştır.

1973 yılından sonra ekonomik krizler dolayısıyla düzenlenmesine ara verilen festival, 19 yıl sonra Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar düzenlenmiştir. Aralıksız olarak 1997 yılına kadar devam eden festivalin 1998 yılında onikincisi düzenlenecek iken, Adana Ceyhan depremi nedeniyle ertelenmiştir. 1 yıl sonra meydana gelen Marmara depremi ile tekrar ertelenen festival, 2005 yılına kadar ekonomik sebeplerle bir daha düzenlenememiştir. 1999 yılından başlayarak yıl içinde Altın Koza Sanat ve Kültür Etkinlikleri kapsamında tüm yıla yayılan etkinlik modeli uygulanmaya başlanmış ve bu yeni modelde sanatın tüm dalları Altın Koza Kültür ve Sanat Etkinlikleri’nde yerini almıştır. Bu başarılı model halen Altın Koza etkinliklerinin bir parçası olarak devam ettirilmektedir.

04–11 Haziran 2007 tarihleri arasında 14. kez gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali jüri çalışmaları, film gösterimleri, sergiler, oturumlar ve atölyeler ile tamamlanmış ve festival kapsamında “Sinema Şöleni” başlığı altında; 15 bölümde 150 filmin gösterimi Adana sinemalarında sanatseverlerle buluşmuştur.

İlk düzenlediği yıldan bugüne kadar Altın Koza Film Festivali’nde ödül kazanan film, yönetmen, erkek ve kadın oyuncuları aşağıdaki listelerde verilmiştir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir